Strona: Szkolenie studentów Legia Akademicka w części praktycznej / Biuro ds. Legii Akademickiej

Szkolenie studentów Legia Akademicka w części praktycznej

2020-06-08

nawiązując do informacji w sprawie dalszej organizacji III edycji Legii Akademickiej, przekazanych przez resort obrony narodowej w dniach 28 maja i 5 czerwca br. pozwalam sobie przekazać krótkie podsumowanie:

1. W tej edycji resort obrony narodowej przeprowadzi tylko jeden turnus szkoleniowy w części praktycznej w jednostkach wojskowych Sił Zbrojnych  RP.

1. Turnus rozpocznie się 8 sierpnia 2020 r. i potrwa do:
  • 30 sierpnia 2020 (moduł podstawowy zakończony przysięgą wojskowa),
  • 19 września 2020 moduł podoficerski,
  • 21-25 września 2020 szkolenie specjalistyczne CYBER.

1. Liczba i lokalizacja jednostek, w których odbędzie się część praktyczna szkolenia zostanie dostosowana do liczby wniosków, która wpłynie od studentów. Informacja ta zostanie upubliczniona i przekazana po podjęciu decyzji przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

1. Resort obrony narodowej przekaże krótką informację do przedstawienia studentom o warunkach służby (dotychczasowych doświadczeniach) na podstawie szkoleń praktycznych dwóch poprzednich edycji LA (porady dla studenta odbywającego szkolenie praktyczne w JW).

1. Studenci, którzy nie odbyli kwalifikacji wojskowej oraz studentki (ochotniczki), które nie otrzymały jeszcze orzeczenia o zdolności do odbycia czynnej służby wojskowej winni być w trybie pilnym kierowani do WKU w celu odebrania skierowań do Rejonowych Wojskowych Komisji Lekarskich (RWKL) na badania, które są niezbędne do złożenia wniosku o odbycie szkolenia praktycznego w JW.

WAŻNE:

Student, który zgłosi się na badanie do RWKL, winien wskazać w rejestracji, że jest studentem LA, co pozwoli na przyjęcie go na badania w pierwszej kolejności.

1. Ze względna na panującą pandemię, w tej edycji wnioski studentów o odbycie szkolenia praktycznego mogą być składane zarówno za pośrednictwem Uczelni (tak, jak było to wskazane w umowie), jak i indywidualnie, przez zainteresowanego studenta:
  • bezpośrednio do macierzystego WKU (osobiście, ale z uwagi na ograniczenia COVID-19, preferowana jest metoda zdalna),
  • w każdym WKU,
  • poprzez system e-PUAP.

1. Studenci, którzy otrzymają karty powołania na szkolenie praktyczne w JW w każdej chwili mogą zrezygnować z jej realizacji zgłaszając się z kartą powołania do WKU, która ją wystawiła.

Studenci, którzy nie zdecydują się w tym roku na szkolenie w części praktycznej mogą składać wnioski o udział w przyszłym roku, zgodnie z zaliczonym poziomem modułu teoretycznego.

1. W celu wzięcia udziału w dodatkowym szkoleniu specjalistycznym z zakresu cyberbezpieczeństwa (moduł CYBER), studenci zobowiązani są rozwiązać najpóźniej do dnia 26 czerwca br. test kwalifikacyjny, dostępny na platformie e-learningowej LA pod adresem la.elearning.wp.mil.pl. Liczba miejsc w szkoleniu jest ograniczona. Resort obrony narodowej przewidział 100 miejsc dla uczestników programu, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w ramach ww. testu.

Niezbędnymi warunkami do wzięcia udziału w module cyber, oprócz wykonania ww. testu kwalifikacyjnego, jest:

• złożenie wniosku o odbycie części praktycznej szkolenia,
  • ustalona kwalifikacja wojskowa w przypadku kobiet,
  • zaliczenie modułu podoficerskiego w ramach części praktycznej szkolenia.

Z wyrazami szacunku,